
Każdy przedsiębiorca zakładając swoją działalność stoi przed wyborem, w jakiej formie ją prowadzić. Zastanawiając się czy firmę lepiej otworzyć w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej, czy w strukturze spółki, warto mieć świadomość jakie przysługują nam prawa i obowiązki, zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku. Jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia firmy jest spółka z o.o. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się właśnie na ten rodzaj działalności? Podpowiadamy!
Niski kapitał własny oraz szeroka możliwość dostosowania spółki do własnych potrzeb
Spółka z o.o. jest chętnie wybieraną formą działalności, ponieważ łączy ze sobą zalety wszystkich spółek kapitałowych i osobowych. Umożliwia ona prowadzenie zarówno niewielkich interesów rodzinnych, jak i globalnych firm. Można ją utworzyć w każdym celu zarobkowym i non profit dopuszczalnym przez prawo. Ponadto w odróżnieniu od innych spółek osobowych, spółka z o.o. może mieć tylko jednego wspólnika. Jest więc udoskonaloną strukturą jednoosobowej działalności gospodarczej. Co więcej, minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi 5 000 zł. Jest to zdecydowanie mniejsza kwota niż w przypadku spółki akcyjnej, w której kapitał musi sięgać do wysokości co najmniej 100 000 zł. Wymieniając zalety sp. z o.o., warto wspomnieć o możliwości skorzystania z uproszczonej rejestracji za pomocą Internetu. Co zdecydowanie ułatwia proces otworzenia firmy. Mimo, że kapitał zakładowy będąc tak niski, jest bezpośrednim plusem dla małych przedsiębiorców, na założenie spółki z o.o. decydują się często olbrzymie marki, przykładowo firmy zajmujące się działalnością bukmacherską.
Zalety zauważalne w dłuższym okresie
W porównaniu do jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki jawnej lub cywilnej, niewątpliwą zaletą prowadzenia spółki z o.o. jest to, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania tylko do wysokości swoich wkładów. W rzeczywistości oznacza to, że w przypadku niepowodzenia, nie ryzykują oni utratą całego swojego majątku i małżonka. Ponadto spółka z o.o. w przyszłości może być dziedziczona lub sprzedana.
Niski kapitał własny, elastyczność wynikająca z połączenia zalet wszystkich spółek handlowych oraz zalety wynikające z odrębnej osobowości prawnej, jaką jest spółka z o.o. powodują, że przedsiębiorcy chętnie decydują się na prowadzenie firmy w takiej formie.