
Nie każdy automatycznie może zostać legalnym bukmacherem. Zakłady sportowe to rodzaj hazardu, w którym dochodzi do obrotu pieniędzmi. Trzeba przejść szereg różnych regulacji i odpowiadać przed Ministerstwem Finansów. Działalność określa też aktualna ustawa hazardowa. Co ważne, dzięki jej ustaleniom coraz ciężej wejść do gry zakładom spoza Polski. Nie jest to jednak niemożliwe co pokazały takie firmy jak czeska Fortuna czy francuski Betclic. Co trzeba zrobić względem prawa, aby móc legalnie prowadzić zakłady bukmacherskie w Polsce?
Rodzaje prowadzenia zakładów
Ustawa o grach hazardowych ściśle określa zasady, na jakich bukmacher może przyjmować zakłady. Zgodnie z artykułem 6, wersji z 2009 roku, działalność może być prowadzona wyłącznie w specjalnych punktach zakładowych. Alternatywą są specjalne strony internetowe. W ustawie wprost jest powiedziane o 'zakładach wzajemnych’, a więc zasadzie, że typer wpłaca stawkę, a bukmacher jest zobowiązany wypłacić mu pieniądze po wygranej. Mowa tu też o totalizatorach, czyli uzależnieniu wysokości zwycięstwa od łącznie wpłaconej sumy.
Jakie spółki mogą prowadzić zakłady?
Ministerstwo Finansów ściśle reguluje rodzaje podmiotów gospodarczych mogących prowadzić działalność hazardową. Wniosek mogą składać albo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, albo krajowe spółki akcyjne. Wyjątkiem są niektóre państwa członkowskie Unii Europejskie oraz EFTA, czyli Europejskiej Strefy Wolnego Handlu. W ich przypadku spółka musi działać na podobnych zasadach jak te wymienione wyżej.
Jakie dokumenty trzeba złożyć?
Wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie zakładów wymaga szeregu załączników, które określa artykuł 36. Podstawą jest między innymi odpis aktu notarialnego, numer KRS czy szczegółowe dane o osobach zakładających spółkę. Trzeba określić datę rozpoczęcia działalności oraz skalę zakładów, jaka będzie prowadzona w firmie. Już tutaj ustala się też regulamin zakładów. Będzie on inny w punktach stacjonarnych, a jeszcze inny posiadać będą bukmacherzy online.
Jakim budżetem trzeba dysponować?
Jednym z podstawowych załączników do wniosku jest też analiza aktualnej sytuacji finansowej spółki. Musi ona zapewnić Ministerstwo Finansów, że dysponuje zwiększonym kapitałem zakładowym na poziomie co najmniej 2 milionów złotych. Bukmacherzy są też zobowiązani posiadać zabezpieczenie finansowe o wysokości 40 tysięcy złotych, jeżeli posiadają co najmniej jeden punkt zakładowy. Wyklucza to tworzenie się przypadkowych firm, które tworzą placówki czy strony internetowe na podejrzanych zasadach.
Czy ciężko zdobyć uprawnienia do prowadzenia zakładów?
W przypadku posiadania wystarczającego zaplecza finansowego i przy dobrych intencjach – bardzo łatwo. Wystarczy złożyć szereg dokumentów i nie naciągać ustaleń ustawy hazardowej. Warto przed złożeniem wniosku postarać się o swój numer KRS czy odpis aktu notarialnego. W Polsce nieustannie przybywa nowych bukmacherów i praktycznie żaden nie skarżył się na dodatkowe utrudnienia. Inną sprawą jest utrzymanie się na rynku i zdobycie zaufanych klientów, co może być jeszcze cięższe niż regulacje prawne.