Miłość to najpotężniejsze uczucie. Nasze życie nie miałoby sensu żyjąc samotnie. W podświadomości każdego człowieka jest wizja przyszłego życia w związku, ponieważ założenie rodziny jest czymś naturalnym dla naszego gatunku. Niestety, jak wszyscy dobrze wiemy, bywa też tak, że nawet najlepsze związki dochodzą do momentu w którym rozpad jest nieunikniony. Dlaczego się tak dzieje? Trudno powiedzieć, ponieważ na rozpad związku wpływa mnóstwo czynników. W naszym dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę rozpad związku w kontekście prawa, i staramy się przeanalizować co jest lepsze – rozwód czy separacja.

Trochę teorii
Na wstępie warto uświadomić czytelników czym jest rozwód i separacja w świetle prawa. Do rozwodu dochodzi kiedy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, a każdy z małżonków może żądać aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Do separacji dochodzi wtedy kiedy między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia. W tej sytuacji obie ze stron mogą domagać się od sądu orzeczenia separacji.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że różnica jest marginalna, dosłownie różni się jednym słowem. Prawda jest taka, że z punktu widzenia prawa różnica jest dosyć spora. Właśnie to jedno słowo, “trwały”, powoduje główną różnice między tymi formami. Jeśli u małżonków rozkład pożycia jest trwały to znaczy, że niemożliwy jest powrót do wspólnego życia, dlatego wtedy sąd orzeka o rozwodzie. Jeśli natomiast rozkład jest tylko zupełny i istnieje możliwość powrotu do wspólnego życia, wtedy sąd może orzec o separacji.
Skutki niepełnego rozpadu
Jakie są skutki separacji które teoretycznie są całkowitym rozpadem małżeństwa, ale zostawiają otwartą furtkę co do powrotu do siebie? Małżonkowie pozostający w separacji mają względem siebie pewne obowiązki prawne. Po pierwsze nikt z małżonków nie może zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Mówi się też, że małżonkowie pozostający w separacji powinni być sobie wierni, a czasami powinni sobie pomagać jeśli któraś ze stron będzie tej pomocy potrzebować.