W naszym społeczeństwie, pieniądze są tematem tabu. Wysokość wypłat, ile dostaliśmy na urodziny, co robimy z pieniędzmi – o tym raczej się u Polaków nie rozmawia, a zmieniając lekko temat – czy pieniądze wpływają na ludzkie szczęście?

Pieniądze a szczęście Polaków
Pieniądze wzbudzają w Polakach całą gamę emocji, jedni uważają, że nie przynoszą one szczęścia, zaś inni robią wszystko by mieć ich najwięcej. Relacja pomiędzy ilością posiadanych środków a poziomem odczuwanego szczęścia stała się nawet przedmiotem licznych debat, z których wyłoniła się nauka zwana ekonomią (szczęścia). Wyniki badań ekonomistów wskazują na to, że pieniądze dają szczęście, ale tylko do pewnego momentu. Oznacza to mniej więcej tyle, że do szczęścia potrzebna jest nam taka suma pieniędzy, która pozwoli zaspokoić nasze podstawowe potrzeby. ,,Łopatologicznie” mówiąc, dla człowieka, któremu trudno wiązać koniec z końcem, otrzymanie kilkuset złotych wygranych na zakładach bukmacherskich może być bardzo uszczęśliwiające, podczas gdy kolejny miliard na koncie multimiliardera nie wpłynie na to, jaki jest jego poziom szczęścia. W Polsce jednak duża część ludzi osiąga bardzo niskie dochody, a rzadko komu wystarcza pieniędzy, aby prowadzić w Polsce życie ,,ponad stan”, dlatego też w naszym kraju ludzie tak często widzą swoje szczęście w pieniądzach. Co jest niestety dość smutne. A więc, czy pieniądze dają szczęście? To tak naprawdę zależy tylko od nas, od tego jaką osobą jesteśmy, oraz w jakiej warstwie społeczeństwa jesteśmy.
A jak wygląda potęga pieniądza?
Tak naprawdę, potęga pieniądza, opiera się na tym, że umówiliśmy się ze sobą, że wszyscy wierzymy w jego wartość, jest to prawdą zarówno u zwykłych ludzi, jak u celebrytów, oraz też prezesów banku. Tak naprawdę bowiem pieniądze naszych czasów nie są czymś innym niż kawałkiem plastiku, skrawkiem papieru w postaci banknotów, czy też miedzianych krążków. Gdyby więc nagle wszyscy przestali używać pieniędzy, to stałyby się one bezwartościowe. Wiara w religię ,,pieniądza” jest jednak na tyle silna i kształtowała się przez tysiące lat w naszej cywilizacji, dlatego też można być pewnym, że pieniądze były, są i będą nam ,,jeszcze” potrzebne. Nie oszukujmy się, lepiej posiadać uniwersalny środek na wymianę towarów, niż stosować tak zwany ,,barter”.